Africká fialka

4. listopadu 2010 v 16:42 | Simulína =o* |  ♥Referáty♥
Věděcká klasifikace-
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: podpětovité (Gesneriaceae)
Rod: Saintpaulia
Původ
♥ Africkou fialku poprvé přivezl do Evropy v roce 1893 Baron Walter von Saint Paul Illaire z Tanzanie. Své jméno zdědila právě po svém objeviteli.
Vlastnosti
♥ Africká fialka je u nás velice oblíbená pro svou skromnou krásu a nenáročnost.
♥ Jedná se o drobnou květinu, běžně dorůstají do výšky asi 10 cm a průměru asi 20 cm.
♥ Stále zelená a velmi rychle roste, proto je také velmi vhodná pro řízkování.
♥ Aktivně kvete během celého roku, ale v období od listopadu do března tvoří z pravidla méně květů, nebo nekvetou vůbec.
♥ Fialka má v podstatě neomezenou životnost, pokud se jí dostává správné péče, ale platí, čím je rostlina mladší, tím lepší květy tvoří.
♥ Fialka není aromatická a je vhodná i do místností, ve kterých se spí.
Listy
Listy fialek jsou masité, dužnaté, pokryté drobnými chloupky, mají dlouhé, křehké řapíky a vytvářejí kulatou růžici.
♥ Odrůda fialky může ovlivnit velikost, barvu (panašované rostliny) i tvar. Můžou mít hladké hrany, nebo mohou být i lehce zvlněné.
Panašované fialky- Jsou velice dekorativní svým zbarvením listu, které je závislé na ročním období, stanovišti a intenzitě světla. Pestrolistosti prospívá chlad. Při množení, pokud jsou mladé rostlinky u matečního listu stále bíle nebo žlutě zbarveny, raději vyčkáme s přesazením o něco déle, protože nemají zatím dostatek zeleného barviva (chlorofylu) a po rozsazení by nebyly schopny samy dál žít.
f
Květy
♥ Drobné květy vyrůstají v řídkých vidlanech z růžice.
♥ U květů platí prakticky to samé jako u listů. Mohou mít různý tvar, okraje mohou být hladké, nebo zřasené a vyskytují se v obrovské škále zbarvení.
♥ Jediná barva, ve které ještě fialky nebyly vyšlechtěny je žlutá. Mají pouze žlutý nádech, nebo nažloutlé žíhání.
♥Existují dva druhy vícebarevných fialek
Fantazijní fialky- jsou fialky s kresbou, tečkami, skvrnami nebo stříkáním v jiném tónu než je barva fialky. Občas se stane, že při množení vykvete fialka jinak nebo jen jednobarevně, v tomto případě nezoufejte, některé odrůdy se vybarvují i do 2 let. Čím je rostlinka starší, tím více je vybarvenější.
f
Chiméry- Chimérou označujeme fialky s pozoruhodnou barvou květů, způsobenou individuální stavbou květní tkáně, které mají každý okvětní lístek ve středu výrazně bílý nebo výrazně pigmentovaný. Chiméra je mutant. Vzniká tak, že se na semeno "obyčejné" fialky působí vyšší teplotou, chemickými látkami, UV zářením apod.. To vyvolá genetickou mutaci. Obsahuje dva druhy buněk s geneticky odlišnou stavbou.
f
Péče
♥ Teplota- Optimální teplota je okolo 20°C. V zimních měsících by neměla klesnout pod 15°C. Fialky nesnáší prudké výkyvy teplot a průvan.
♥ Světlo- Nejvhodnějším stanovištěm je parapet východního nebo západního okna. Světlo by mělo fialku osvětlovat rovnoměrně ze všech stran, proto se fialky na okně pravidelně pootáčejí. Fialky špatně snáší ostré polední slunce.
♥ Ovzduší- Fialka potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, proto je vhodné umístění do misky s vodou, která se bude postupně vypařovat a vytvoří optimální vlhkost vzduchu. Alternativou je umístění fialky do přirozeně vlhkých místností, například aktivně využívaných kuchyní, nebo světlých koupelen. Fialky není vhodné rosit, kvůli jejím chloupků, ve kterých se drží voda a listy uhnívají.
Fialky nesnáší zakouřené prostředí a jsou-li umístěny v místnosti, ve které se kouří, většinou nekvetou.
♥ Zálivka- Nejvhodnější je zalévat květinu pouze do misky. Jednak se zamezí kontaktu květiny s vodou a případnému uhnívání a jednak tím docílíme vhodné vzdušné vlhkosti. Pokud chcete květinu přece jen zalévat shora, zalévá se v závislosti na míře prosychání zeminy, tj. zemina musí být pořád navlhlá, ale ne přelitá. Většinou postačí zalévat 2x týdně. Voda na zálivku musí být teplá, měkká, odstátá minimálně 12 hodin.
Čištění- Čistíme měkkým štětečkem, nikdy nepoužíváme vodu, ani lesk na listy.
Půda- Substrát je tvořen směsí listovky (2 díly), drnovky (3 díly), jehličnatky (1 díl), rašeliny (1 díl), s přídavkem říčního písku. Mohou se také použít kupované směsi "Fialka".

Přesazování
♥Přesazují se vždy do květináčů o číslo větší. Květináče pro fialky jsou vhodné stejně široké jako vysoké, protože kořeny fialek nerostou moc hluboko.
Množení
♥ listovými řízky- je potřeba zdravý, zformovaný list (není důležité, jestli kvete mateřská rostlina). Řízek by měl být dlouhý 3 až 4 cm, s šikmým řezem. Řízek je lepší dát zakořenit do vody. Květináč s řízkem se zalévá teplou vodou a zakrývá se pro zachování vlhkosti mikrotenovým sáčkem, minimální teplota by měla být 20 až 21 °C. Rozvití potomků trvá 1 až 2 měsíce.

Tady je odkaz na stáhnutí prezentace
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama