Edgar Allan Poe- Povídky

12. listopadu 2010 v 20:13 | Simulína =o* |  ♥Čtenářský koutek♥
Tak tahle knížka je přesně můj šálek kávy. Nejsem sice zrovna fanoušek detektivek, ale člověk alespoň trochu znalý ví, že Poe je zakladatelem hororu. Ovšem uvědomte si, že jsou to pořád jen nemotorné začátky, i když tahle knížka působí všelijak, jen ne nemotorně. Vše je dokonale promyšlené a jakmile začnete číst, nepřestanete, dokud se nedozvíte, jak to vlastně dopadne. Není to četba pro každého, ale jestli vás alespoň trochu berou záhady, tak je tohle pro vás to pravé. Navíc je takhle knížka v povinné četbě k maturitě =)
poe
Pokud se budete chtít seznámit s dějem, vybrala jsem pro vás 3 myslím nejzajímavější povídky.

Jáma a kyvadlo
Postavy: odsouzenec
Prostředí: nejdříve soudní síň, poté cela smrti
Děj: Příběh je vyprávěn člověkem odsouzeným k smrti. Po rozsudku omdlí a probudí se až v cele, kterou poté prozkoumá, po několika krocích zakopne a upadne vedle jámy, do které měl spadnout. Dostane se zpět k posteli a usne. Po probuzení je připoután k dřevěné lavici, nad hlavou mu visí kyvadlo s ostřím, které klesá a on nemá úniku. Nakonec se mu s pomocí myší podaří vymanit z pout a je zachráněn generálem Lasallem.

♥ Černý kocour
Postavy: muž- z počátku milovník zvířat, později alkoholik a tyran
jeho manželka
černý kocour
Prostředí: většinou dům vypravěče
Děj: Hlavním hrdinou je muž, který je milovníkem zvířat. Jednou najde černého kocoura a nechá si ho. Muž začne pít, stává se agresivním a nevinné zvíře se stane terčem jeho hněvu. Lituje svých činů a jednou v putyce najde černého kocoura, podobného tomu předešlému s jedním okem a bílou skvrnou kolem krku. Vypadá to, že kocour nikomu nepatří a tak si ho opět vezme domů. Muž začíná bláznit a myslí si, že ho kocour pronásleduje, proto se ho rozhodne zabít. Manželka se mu snaží v činu zabránit, ale muž v afektu zabije omylem na místo kocoura svou manželku. Nejprve je zaskočen, poté se rozhodne její tělo ukrýt do zdi. Když se rozkřikne, že žena zmizela a dům přijde prohlédnout policie. Je si jistý, že mrtvolu nikdy neobjeví, ale když jsou policisté již na odchodu, náhle se ale ozve nelidský výkřik. Vychází ze zdi. Policie zeď rychle rozkope a přijde na děsivý objev - ve zdi je zazděna pohřešovaná manželka a na její hlavě sedí černý kocour s bílou skvrnou kolem krku. To on vydal ten děsivý výkřik. A co je hlavní, stále žije! Muž je odsouzen k popravě, příběh sepisuje v posledních hodinách svého života.
cat
♥ Vraždy v ulici Morque
Postavy: Poe- sečtělý a přemýšlivý muž, přítel Dupina
Dupin- přítel Poea, analytik s obrovskou schopností dedukce
Prostředí: Francie, Paříž v 19.století.
Děj: Poe se spřátelil s Dupinem, který mu vysvětlil rozdíl mezi logikou, inteligencí a teorií dedukce. Protože měli stejné zájmy a nedostatek peněz, bydleli spolu ve vesnickém domku a chodili v noci po Paříži a rozmlouvali. Jednou četli v novinách, že v ulici Morque se stala dvojnásobná vražda. Paní Ľ Espanayová bydlela s dcerou Kamilou samy v domě, který jim patřil, ven téměř nevycházely, neměly nepřátele. Přesto je někdo brutálně zavraždil, dceru uškrtil a vrazil ji do komína hlavou dolů a matku našly pod okny domku s proříznutým hrdlem. Policie vyslechla svědky a jejich svědecké výpovědi byly otištěny v místních novinách, kde si je Dupin s vypravěčem přečetli, potom se vydali na místo činu a Dupin případ rozřešil. Vrahem byl orangután, kterého si jeden námořník přivezl z Bornea. Opice mu utekla, když ji přistihl s břitvou v tlapě a chtěl ji zbít. Orangután utíkal noční ulicí, uviděl okno, kde ženy přerovnávaly truhlu, vyšplhal po hromosvodu, když se ho straší žena snažila vyhnat jednal pudově, bránil se a neúměrnou silou obě zabil. Stejným způsobem jako přišel i odešel.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dano Dano | E-mail | 19. května 2011 v 21:37 | Reagovat

Parádní, sice neobsáhlý ale dobrý rozbor. Trošku bych sice uvítalo zařazení toho díla do nějaké roviny časové nebo literární. Ale jinak děkuji autorovi tohoto rozboru

2 Dano Dano | E-mail | 19. května 2011 v 21:39 | Reagovat

už jsem to našel na dalším serveru, je to zkopírované. uráží to mě a mělo by i autora

3 Radka Radka | E-mail | 29. září 2012 v 14:24 | Reagovat

ahoj, chtěla bych se zeptat kolik má ta knížka stran. dík za odpověd :))

4 Simulína =o* Simulína =o* | 1. října 2012 v 14:09 | Reagovat

ty jo to už si nevzpomenu, myslim, že kolem 300, ale já měla dost malej formát. A podle mě ani nemusíš číst všechny, stačí tak 5, pokud to chceš k maturitě.

5 BenyP BenyP | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:29 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

6 FelixG FelixG | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:13 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama